وبگاه پرسش و پاسخ با دکتر زرین آذر
قبل از ارسال سوال خود لطفا از تکراری نبودن آن مطمئن شوید

 
تاريخ : دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰

رزا

سلام. من سالهاست که پسوریازیس دارم و یکی از دلایل عود آن، کبد است. با استفاده از چه موادی (مواد طبیعی و گیاهی) می توانم پاکسازی کبد را انجام دهم؟

 

رزای عزیز

پاکسازی کبد از پاکسازی کل بدن جدا نیست. یعنی برای پاکسازی کبد باید از برنامه کلی پاکسازی بدن استفاده کنید. در عین حال که برای پاکسازی کبد از مصرف چربی ها از هر نوع و شکل باید خودداری کنید.

 

یک دوره ی سه تا شش ماهه گیاهخواری مطلق با مصرف حداقل 85- 80 درصد مواد خام (سبزیها و میوه ها) دولیوان آب سیب و کرفس و کاهو و ساقه بروکلی در روز و حذف شکر و شیرینی های مختلف که با قندهای مصنوعی تهیه شده اند توصیه می گردد.

 

چربیها از جمله مغزها و دانه ها را حداقل برای یک یا دو ماه اول کلا از برنامه غذایی خود حذف و پس از آن هم به مقدار کم مصرف نمائید.


15-20 درصد باقیمانده غذای شما باید از سبزیهای مختلف پخته (اگر تمایل به پخته خواری دارید) مانند بروکلی، لبو، شلغم ، لوبیا و نخود سبز، اسفناج و امثال اینها تشکیل شود.

 

 مصرف سیر و پیاز اشکالی ندارد. برخی حتی بر مصرف روزمره ی آنها تاکید دارند چرا که معتقدند که سولفور موجود در این دو ماده باعث بالابردن فعالیت آنزیمها و در نتیجه تقویت کار کبد می گردد.

تنقیه ی دم کرده قهوه در تحریک سلولهای کبدی و ازدیاد جریان صفرا نقش داشته باعث پاکسازی کبد می گردد .

گیاه خارمریم همچنین به تصفیه و تقویت کبد کمک می کند .

 

برای پاکسازی کبد همچنین میتوانید از مخلوط زیر استفاده کنید :

آب یک عدد لیموی ترش ، یک عدد پرتقال و یک عدد گریپ فروت راگرفته در یک لیوان مخلوط کنید. به آن یک حبه سیر و نصف یک قاشق مرباخوری زنجفیل رنده شده اضافه کرده با یک قاشق کوچک روغن زیتون مخلوط ومیل کنید. گفته میشود که این محلول باعث پاکسازی کبد و مجاری صفراوی می گردد.

 

اما چنانکه ذکر کردم بهترین راه پاکسازی کبد ، پاکسازی کل بدن می باشد که با رژیم غذایی ساده ، طبیعی ، گیاهی و تاحد امکان خام امکان پذیر است.


پاسخ پسوریازیس به تغییر رژیم غذایی بسیار مثبت بوده بهبود چشمگیر بدست می آید.

موفق باشیدارسال توسط مهسا

اسلایدر